avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Al doilea dosar alcool volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Al doilea dosar alcool volan

Buna ziua.

Am o intrebare. Din experienta dumneavoastra (istoric, cazuistica etc)...daca in trecut am avut o sentinta definitiva pt alcool la volan de amanarea aplicarii pedepsei pe un termen de probatiune de 2 ani si munca in folosul comunitatii (perioada care s-a incheiat in 2021), deci cazierul este curat, permisul mi-a fost restituit...iar acum, in 2023, am un nou dosar penal unde am avut 1.28 in etilotest (nu stiu inca rezultatele de la sange), mai exista posibilitatea sa sper tot la o solutie cu amanarea aplicarii pedepsei? Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2023
Adrian927, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În nici un caz, alcoolemia este foarte mare, în sânge o să iasă aproape dublu. Este o infracțiune cu un pericol grav, raportat mai ales la riscul săvârșirii unor fapte penale mult mai grave (vătămare corporală sau ucidere din culpă). În contextul evenimentelor petrecute în societate (accidentul din 2 Mai), riscați să vi se aplice o pedeapsă cu executare. Angajați un avocat și faceți o apărare eficientă. Nu dați nici un fel de declarație de acum.
Multumesc pt raspuns. Nu am dat decat declaratia de la.politie, in urma careia am fost lasat sa plec si mi s a dat dovada fara drept de circulatie. Cu siguranta imi voi angaja avocat. Oricum am nevoie pt studierea dosarului. Ma uitam pe portal.just.ro si am vazut cazuri care si la a III-a abatere au luat fara executare. Intr-adevar, in lupa ultimelor evenimente, si cu legea Anastasia, ar putea fi mai complicat, de aceea am intrebat. Totusi eu nu am accident, victime etc. Doar am fost oprit in trafic. Mersi.

Adrian ALBU a scris:

În nici un caz, alcoolemia este foarte mare, în sânge o să iasă aproape dublu. Este o infracțiune cu un pericol grav, raportat mai ales la riscul săvârșirii unor fapte penale mult mai grave (vătămare corporală sau ucidere din culpă). În contextul evenimentelor petrecute în societate (accidentul din 2 Mai), riscați să vi se aplice o pedeapsă cu executare. Angajați un avocat și faceți o apărare eficientă. Nu dați nici un fel de declarație de acum.

Inca o intrebare. Daca se va da legea cu pana la 10 ani fara permis pt alcool, dupa care lege se va judeca tinand cont ca eu am avut fapta inainte de a intra noua lege in vigoare? Cea veche sau cea noua? Sau legea mai favorabila mie...multumesc anticipat.
Buna.ce s a întâmplat? La fel am pățit și eu acum...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal craciunr05 craciunr05 Buna ziua, am condus sub influența alcoolului și am atins un autovehicul ușor in spate care a chemat poliția. Am suflat in etilotest 0,89 , recent au venit ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan ipiroiu ipiroiu Am facut o prostie mare,pe data de 22 Ianuarie 2016 am derapat si am intrat cu masina int-un stalp.Dupa 5 minute a aparut Politia in care am suflat in aparatu ... (vezi toată discuția)
Proces penal gabriellle gabriellle Dosar penal , art 336 din NCP , 0,52 la etilotest, 0,90 prima proba, 0,80 a doua proba, implicat intr un accident fără victime sau pagube materiale! Cum ma ... (vezi toată discuția)