Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozite locale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozite locale

Bună ziua
Nu am plăti imp de 10 ani impozit pe casa și teren.
Primaria spune ca trebuie sa plătesc din urma cu penalizări.
Poate cineva sa mi spună dacă plătesc pe toată perioada restanta și dacă penalizările sunt foarte mari??
Mulțumesc!!
cretzustancu, utilizator
Trebuie sa mergeti la Primarie. Acolo se rezolva chestiunea, dar nu cred ca scapati fara a achita si penalizarile, sau, ma rog, o parte dintre ele. Invocati si dvs. prescriptia... adica au trecut deja 10 ani !

Adam Grecu a scris:

Invocati si dvs. prescriptia...

prescriptia dreptului de xecutare debite se dispune la cererea partii interesate de catre instanta de judecata prin hotarare judecatoreasca
In speta daca este vorba despre impozit aferent proprietate ,,in cazul neachitarii in termenul stabilt a obligatiilor la buget,autoritatea fiscala competenta automat deschide dosar pe nuele contribuabilului de urmarire debite cu suma de baza +penalitati