Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o informație. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o informație. Tatăl ...

Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o informație. Tatăl meu socru a murit acum 8 ani. El era trecut in actele de pe casa, la primărie apare soțul meu și cumnata ca și moștenitori deși nu s a dezbătut moștenirea (mama soacra fiind plecata afara de mai bine de 10 ani) . Am înțeles ca dacă plătești mai mult de 10 ani impozitele la stat cu numele tău casa îți revine de drept ție?
Buna zija, posesia in anumite conditii timp de 10 ani poate duce la uzucaparea bunului ca mod de dobandire a proprietatii insa si aceasta modalitate presupune un proces in instanta, costuri, etc. De asemenea, alti mostenitori ar putea interveni in proces si sa isi ceara drepturile.
Dar ca și moștenitori intra și mama soacra? Casa este construita de bunicul soțului meu și făcut act de vânzare cumpărare înainte ca el și mama soacra sa se căsătorească. Mama soacra a părăsit domiciliul înainte ca el sa moara fără a divorța.

Madalina Pascu a scris:

Buna zija, posesia in anumite conditii timp de 10 ani poate duce la uzucaparea bunului ca mod de dobandire a proprietatii insa si aceasta modalitate presupune un proces in instanta, costuri, etc. De asemenea, alti mostenitori ar putea interveni in proces si sa isi ceara drepturile.

Daca la data decesului socrului, sotia acestuia era in viata si erau casatoriti legal, atunci si sotia are drept de mostenire ca sotie supravietuitoare, chiar daca imobilul era bun propriu al sotului decedat.