Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE /Cum pot intra in posesie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE /Cum pot intra in posesie?

ACTE NECESARE,ETAPELE JURITICE

Bunicul sotului a avut doi baieti,si a construit doua casa in doua curti diferite cu doua adrese,propietatile sant pe numele bunicului ,bunici au murit si socrul a murit si avem ,,taxa de succesiune ''facuta in urma decesului socrului,soacra traieste si mai e sora sotului ,nu santem in relati bune,in casa locuieste soacra mea,ce putem face sa nu mai apara bunici decedati pe acte,bunicul avea si pamant extra vilan
Pentru aceasta este necesara dezbaterea succesiunii dupa bunici, simultan cu dezbaterea succesiunii dupa socru.
Astfel, dupa bunici, mostenitori vor fi cei doi fii ai acestuia, din care socrul decedat, in locul caruia vor veni sotia supravietuitoare si copiii acestuia prin reprezentare. Daca fratele socrului a decedat si, la decesul sau, nu avea mostenitori, partea ce ar fi revenit acestuia va fi culeasa tot de cei trei mostenitori ai socrului, respectiv soacra, sotul dv. si cumnata.
In averea succesorala a bunicului vor intra toate bunurile sale mobile si imobile pe care le detinea la data decesului sau. La fel si in cazul socrului. ;)
cora2006 a scris:

Pentru aceasta este necesara dezbaterea succesiunii dupa bunici, simultan cu dezbaterea succesiunii dupa socru.
Astfel, dupa bunici, mostenitori vor fi cei doi fii ai acestuia, din care socrul decedat, in locul caruia vor veni sotia supravietuitoare si copiii acestuia prin reprezentare. Daca fratele socrului a decedat si, la decesul sau, nu avea mostenitori, partea ce ar fi revenit acestuia va fi culeasa tot de cei trei mostenitori ai socrului, respectiv soacra, sotul dv. si cumnata. In averea succesorala a bunicului vor intra toate bunurile sale mobile si imobile pe care le detinea la data decesului sau. La fel si in cazul socrului. ;)

Alambicat.

Soţia nu vine niciodată la succesiune prin reprezentare. Dacă soţul a predecedat antecesorului său, la succesiunea antecesorului vin prin reprezentare doar copiii, nu şi soţia. Dacă a decedat după, atunci nici soţia, nici copiii nu vin la succesiunea antecesorului, ci moştenesc de la soţul (respectiv tatăl) decedat ceea ce acesta a moştenit de la antecesor fiind în viaţă la decesul acestuia din urmă.

Pentru un răspuns corect şi complet, violeta t, este nevoie de un arbore genealogic exact, cu descendenţi, data decesului bunicilor, copiilor etc.
PROPIETATILE SANT PE NUMELE BUNICILOR -------- decedatii 1995-1996
-------------------------------------------------------- COSTICA SI ILINCA
----------------------------------------------------------------- BUNICI
-------------------------------------------------------------- / ----------- --------------------------------------------------------------
------------------------------------------ nr 1 CASA+PAMANT---------- nr 2 CASA+PAMANT-----------------------------------
---------------------------------- MITU[decedat 1988] SI PAULA ------------ PANA SI DUMITRA--------------------------------
---------------------------------------------- /-------------------------------------------- ---------------------------------------------
------------------------------------------ 2 COPI--------------------------------------- 2 COPI-----------------------------------------
----------------------------------------------/--------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------FLORIN si LILI------------------------------------- BEBEsi LUMINITA

Intrebarea e daca FLORIN poate merge in instanta si sa intenteze proces pentru intrare in posesie a propietati nr 1,avand de partea lui toate rudele in viata,vor semna in favoare lui,se poate?
nu stiu daca am fost coerenta in explicati [nu am studi superioare] astept daca aveti intrebari .
Va multumesc pentru ajutor
violeta t, utilizator
Dupa decedatii Costica si Ilinca, mostenitori ai averii succesorale constand in casa 1 si terenul aferent precum si casa 2 cu terenul aferent, vor fi:
- 1/2 din avere va fi luata de mostenitorii lui Mitu, astfel: 2/16 - Paula, in calitate de sotie supravietuitoare, 3/16 Florin si 3/16 Lili, descendentii lui Mitu, prin reprezentare,
- 8/16 Pana.
Daca partile sunt de acord cu impartirea averii in casa 1 si teren si casa 2 si teren, instanta nu poate sa nu tina cont de tranzactia partilor, Florin insa va dobandi prin mostenire doar 3/16 din cele patru imobile. ;)
Va multumesc pentru raspuns