Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Antecontract pentru un apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Antecontract pentru un apartament

Buna seara,

Am semnat un antecontract pentru un apartament ce se incadreaza in momentul de fata pentru TVA de 5 %.
Tinand cont de modificarile fiscare care o sa aiba loc , exista sansa ca la semanrea contractului de vanzare-cumparere ce va avea loc la terminarea constructiei in dec 2023-ian2024 sa platesc TVA-ul majorat de 9%?

Multumesc
george-neagu, moderator
Depinde de prevederile contractuale, de ce anume ati negociat si scris in contract cu privire la pret si TVA.
Din proiectul de lege din 19.09.2023

''Art. V - (1) Prin derogare de la prevederile art. 291 alin. (2) lit. m) pct. 3 din
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare,
inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024,
se aplică o cotă redusă de TVA de 5% pentru livrarea de locuințe care au o suprafață
utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a
terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 600.000 lei, exclusiv taxa
pe valoarea adăugată, achiziționate de persoane fizice în mod individual sau în
comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, dacă au încheiat în perioada 1
ianuarie – 31 decembrie 2023 acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans
pentru achiziționarea unei astfel de locuințe.
(2) Persoana fizică poate achiziționa, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie
2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o
singură locuință cu cota redusă de TVA de 5% sau 9%.
(3) Cota redusă de TVA de 5% pentru operațiunile prevăzute la alin. (1) se
aplică numai în cazul locuințelor care în momentul livrării pot fi locuite ca atare,
conform condițiilor legale în vigoare la data încheierii actelor juridice între vii care
au ca obiect plata în avans pentru achiziționarea unei astfel de locuințe''

deci pana in decembrie 2024 tva va fi de 5%