avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare imobile

Buna ziua
vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare imobile pe baza de contract.
nu am cumparat mijloace fixe avand in vedere venitul lunar mic
va rog sa ma informati daca se poate ce trebuie sa trec in registrul inventar?
cu respect Olga Muresan


Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: olgamuresan , utilizator 07:49, 5 Septembrie 2023
Bună ziua,
în vederea radierii unui PFA nu este necesar un astfel de document. La momentul formulării acestui răspuns, în vederea radierii PFA-ului, aveți nevoie de următoarele acte:
1. Cererea de înregistrare - formular, bifată la pct. 4 – radiere, cu indicarea motivului radierii;
2. Documentul care atestă motivul radierii;
3. Dacă este cazul, dovada privind împuternicirea persoanei desemnate să îndeplinească formalitățile legale (original).

După ce obțineți certicatul de radiere de la registrul comerțului va trebui să îndepliniți o alta obligație, prevăzută de Codul de procedura fiscala: potrivit art. 90 alin. (2) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, La incetarea calitatii de subiect de drept fiscal, persoanele sau entitatile inregistrate fiscal prin declaratie de inregistrare fiscala potrivit art. 81 si 82 trebuie sa solicite radierea inregistrarii fiscale, prin depunerea unei declaratii de radiere.
Totodată, va trebui, înainte de radiere, sa achitați toate taxele și impozitele datorate de PFA.
olgamuresan a scris:

Buna ziua
vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare imobile pe baza de contract.
nu am cumparat mijloace fixe avand in vedere venitul lunar mic
va rog sa ma informati daca se poate ce trebuie sa trec in registrul inventar?
cu respect Olga Muresan




1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos
o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere pfa gheocaiulian gheocaiulian Am infiintat PFA in ideea de a desfasura o activitate independenta. In cazul in care in aceasta perioada am fost angajat permanent al unei societati ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Radiere pfa mihaela495 mihaela495 Buna ziua, As dori sa stiu care este procedura pentru radierea PFA-ului, atat cea de la Registrul Comertului cat si cea de la Finante. Am inteles ca ... (vezi toată discuția)
Radierea Întreprinderea familială baloghjoe baloghjoe Buna ziua. Ma poate lamuri cineva ce fel de acte im trebuiesc sa defiintez sa radiez o Întreprinderea familială. Domnul de la Registrul comercului mi-a zis ... (vezi toată discuția)