Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare imobile

Buna ziua
vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare imobile pe baza de contract.
nu am cumparat mijloace fixe avand in vedere venitul lunar mic
va rog sa ma informati daca se poate ce trebuie sa trec in registrul inventar?
cu respect Olga Muresan

george-neagu, moderator
Bună ziua,
în vederea radierii unui PFA nu este necesar un astfel de document. La momentul formulării acestui răspuns, în vederea radierii PFA-ului, aveți nevoie de următoarele acte:
1. Cererea de înregistrare - formular, bifată la pct. 4 – radiere, cu indicarea motivului radierii;
2. Documentul care atestă motivul radierii;
3. Dacă este cazul, dovada privind împuternicirea persoanei desemnate să îndeplinească formalitățile legale (original).

După ce obțineți certicatul de radiere de la registrul comerțului va trebui să îndepliniți o alta obligație, prevăzută de Codul de procedura fiscala: potrivit art. 90 alin. (2) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, La incetarea calitatii de subiect de drept fiscal, persoanele sau entitatile inregistrate fiscal prin declaratie de inregistrare fiscala potrivit art. 81 si 82 trebuie sa solicite radierea inregistrarii fiscale, prin depunerea unei declaratii de radiere.
Totodată, va trebui, înainte de radiere, sa achitați toate taxele și impozitele datorate de PFA.
olgamuresan a scris:

Buna ziua
vreau sa radiez un pfa cod caen 6832 Administrare imobile pe baza de contract.
nu am cumparat mijloace fixe avand in vedere venitul lunar mic
va rog sa ma informati daca se poate ce trebuie sa trec in registrul inventar?
cu respect Olga Muresan

Va multumesc frumos
o zi buna