Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E nevoie de succesiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E nevoie de succesiune ?

Buna ziua!Va rog frumos sa-mi spuneti daca e nevoie de succesiune in urmatoarea situatie.
Suntem 2 frati vitregi dupa tata, adica:
Mama s-a casatorit cu tatal meu si m-am nascut eu dupa ace fosta lui sotie a decedat.Tatal meu avea un fiu din casatoria precedenta.
Bunicii mei -parintii tatalui- mi-au lasat ¾ din casa ca vanduta, eu fiind minor in acea perioada.
Mama a primit ¼ din casa de la sotul ei(tatal meu) .Dupa un an, tata a decedat.
In cazul decesului mamei mele ,partea ¼ imi revine mie “automat” sau e nevoie sa fac succesiune cat e in viata?
Mama mai detine si cateva terenuri agricole pe numele ei.
Velea77, utilizator
Nu se întâmplă nimic "automat".
La decesul mamei va trebui sa dezbateti moștenirea pentru cota de 1/4. Și alte bunuri pe care le mai avea mama.
Multumesc frumos.O sa facem succesiunea cat e in viata.Ea vrea sa -mi lase mie tot.
Velea77 a scris:
O sa facem succesiunea cat e in viata. Ea vrea sa -mi lase mie tot.

Nu se poate face succesiunea unui om viu.
Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate.

Cu mama, în viață, puteți să încheați diferite acte. Numite chiar așa: acte între vii. (vânzare, donație, partaj etc.) Succesiunea presupune un mort (cel despre a cărui moștenire este vorba) și unul sau mai mulți vii (moștenitorii). Nu puteți face succesiunea unei persoane care nu a murit încă.

romascanu, moderator
Am inteles.Multumesc.