avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E nevoie de succesiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E nevoie de succesiune ?

Buna ziua!Va rog frumos sa-mi spuneti daca e nevoie de succesiune in urmatoarea situatie.
Suntem 2 frati vitregi dupa tata, adica:
Mama s-a casatorit cu tatal meu si m-am nascut eu dupa ace fosta lui sotie a decedat.Tatal meu avea un fiu din casatoria precedenta.
Bunicii mei -parintii tatalui- mi-au lasat ¾ din casa ca vanduta, eu fiind minor in acea perioada.
Mama a primit ¼ din casa de la sotul ei(tatal meu) .Dupa un an, tata a decedat.
In cazul decesului mamei mele ,partea ¼ imi revine mie “automat” sau e nevoie sa fac succesiune cat e in viata?
Mama mai detine si cateva terenuri agricole pe numele ei.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Septembrie 2023
Velea77, utilizator
Cel mai recent răspuns: Velea77 , utilizator 14:04, 6 Septembrie 2023
Nu se întâmplă nimic "automat".
La decesul mamei va trebui sa dezbateti moștenirea pentru cota de 1/4. Și alte bunuri pe care le mai avea mama.
Multumesc frumos.O sa facem succesiunea cat e in viata.Ea vrea sa -mi lase mie tot.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Velea77 a scris:
O sa facem succesiunea cat e in viata. Ea vrea sa -mi lase mie tot.


Nu se poate face succesiunea unui om viu.
Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate.

Cu mama, în viață, puteți să încheați diferite acte. Numite chiar așa: acte între vii. (vânzare, donație, partaj etc.) Succesiunea presupune un mort (cel despre a cărui moștenire este vorba) și unul sau mai mulți vii (moștenitorii). Nu puteți face succesiunea unei persoane care nu a murit încă.

Ultima modificare: Miercuri, 6 Septembrie 2023
romascanu, moderator
Am inteles.Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire-sora vitrega florenta_22 florenta_22 Buna ziua, Suntem 3 surori:cea mare nascuta inainte de razboi,iar tatal ei a murit,apoi mama s-a recasatorit, din a doua casatorie au rezultat 2 fete,deci ... (vezi toată discuția)
Despre succesiune michelle2011 michelle2011 Inainte sa se cunoasca,mbii mei parinti au avut cate o casatorie anterioara,din care au avut cate 2 copii fiecare. Dupa ce a divortat fiecare,lasand in urma si ... (vezi toată discuția)
Mostenire Strainul58 Strainul58 Tatal meu a decedat in 1997,in casa parinteasca a ramas sa locuiasca mama vitrega care si ea a decedat in 2012;La data decesului tatalui meu (dupa 6luni)am ... (vezi toată discuția)