avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... De la 1% pe venit la impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

De la 1% pe venit la impozit pe profit

Buna ziua.
Daca o firma care a fost anul trecut cu 1% pe venit ,anul acesta neavand angajati pe 16% din profit,in cazul ca in decembrie are un angajat,poate sa treaca fin ianuarie 2024 inapoi pe 1% din venit?
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 7 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 17:57, 10 Septembrie 2023
Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere firma de la profit 16% la micro 1% Andreea Muresan Andreea Muresan Buna ziua! Am o mare problema: in 2022 firma mea a fost pe micro de 3%. In 2023 am trecut pe profit de 16%. As vrea din 2024 sa trec inapoi la micro de 1%, ... (vezi toată discuția)
Inchidere pfa si deschidere srl (retragere dividende) AlexDanMatei AlexDanMatei Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati sa clarific 2 aspecte: 1) Momentan sunt PFA norma pe venit in domeniu IT si la finele lunii octombrie am depasit ... (vezi toată discuția)
Prag tva, impozit dividente, impozit venit talmacel talmacel Buna ziua, Am o firma care este infiintata in 04.2009 , platitoare de Tva trimestrial si impozit pe venit. Ea la finele anului 2009 are o CA de 174914.82 ... (vezi toată discuția)