Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buna seara ! Am o mica intrebare, pot calatori din UK ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buna seara ! Am o mica intrebare, pot calatori din UK in Romania ...

buna seara ! Am o mica intrebare, pot calatori din UK in Romania cu un copil minor fara declaratia mamei ? Precizez ca nu suntem divortati sa nu se interpreteze gresit. Copilul este nascut in UK si are certificat de nastere britanic dar si romanesc dar pasaportul este romanesc cu domiciliul in Romania. Multumesc !
Puteti calatori cu el in Romania. Nu mai puteti iesi cu el din Romania. Ceea ce se va interpreta drept rapire internationala de minori. De exemplu, puteti avea surpriza ca autoritatile britanice considera ca domiciliul minorului este in Marea Britanie si vor declansa urmarirea penala.
tgeorgescu, utilizator