Forum Discuţii juridice Executare silită Este adevărat că nu pot fi poprite conturile REVOLUT ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este adevărat că nu pot fi poprite conturile REVOLUT ???

În iunie 2023, Judecătoria Bacău a admis cererea de validare a popririi pe un cont Revolut

Pe 23 iunie 2023, Judecătoria Bacău a admis cererea de validare poprire pe numele unui creditor care are conturi la Revolut Bank UAB, prin Revolut LTD Londra. Băcăuanul încheiase un contract de credit cu o instituție bancară, în anul 2020, și nu reușise să achite ratele. În noiembrie 2022, creditoarea a întocmit un dosar de executare și a solicitat poprire asupra 1/3 din venitul lunar al debitorului, până la încasarea sumei de 7.798,49 lei (debit și cheltuieli de executare).

La finalul procesului, magistrații au admis în parte cererea creditorului și au dispus ”validarea popririi înființată de TBI Bank EAD asupra terțului poprit Revolut LTD Londra sucursala București, pentru sumele datorate, sens în care va obliga terțul poprit să plătească către creditorul lunar 1/3 din veniturile datorate, până la concurența sumei de 7.798,49 lei”. Decizia nu este definitivă.

SURSA: [ link extern ]
Dapix, utilizator