Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am primit decizia de pensionare in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am primit decizia de pensionare in octombrie 2019.Mentionez ...

Buna ziua,
Am primit decizia de pensionare in octombrie 2019.Mentionez ca am lucrate 6 ani in grupa II de munca.Vreau sa intreb daca azi pot face o cerere de recalculare a pensiei pentru cei 6 ani de grupa,o recalculare potrivit prevederilor legale ce sunt in vigoare incepand cu data de 17 noiembrie 2019,(majorarea stagiului de cotizare prin acordarea unui spor la stagiul de cotizare de 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa a II a de munca (anterior datei de 1 aprilie 2001), in conditiile in care persoana in cauza a lucrat cel putin 5 ani in aceste conditii;)
Idem pentru sotul cu 16 ani lucrati in grupa II de munca.
Multumesc,
Cu stima,
Daca ati lucrat in grupa de munca si ati depus la dosarul de pensionare documente doveditoare, la calcularea punctajului total obtinut, s-a avut in vedere si grupa de munca.
Nu.
da, binenteles,intrebam daca pot cere si primi o recalculare dupa prevederile aparute cu o luna dupa ce am primit decizia.....
Nu puteti cere recalculare pe o lege ce nu era in vigoare la data deschiderii drepturilor.
Reducerea varstei stanadard de pensionare pe legea 215/2019 nu va poate ajuta cu nimic in cazul unei eventuale recalculari.