Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reziliere contract salubrizare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reziliere contract salubrizare

Buna ziua. Detin un imobil in Romania si am un contract de salubrizare cu firma din oras. De aproximativ 2 ani nu mai locuiesc si nici nu mai am rezidenta sau domiciliul in Romania. Am cerut suspendarea contractului sau rezilierea acestuia. Firma ECOVOL nu a dorit suspendarea si nici rezilierea (desi in antecedente am mai suspendat contractul de salubrizare de la ei), invocand legea mediului care zic ei ca ma obliga sa am contract chiar daca nu locuiesc in ROMANIA. In ultimul an nu am achitat facturile si ei mi-am pus poprire pe un cont care il am in Romania. intrebarea mea este daca este legal sa faca acest lucru, daca exista aceasta lege a mediului care sa ma oblige la acest contract.
In cazul in care detin 5 case in Romania sunt obligata sa detin 5 contracte de salubrizare cu 5 firme sau aceeasi? Multumesc.
Buna ziua!
Contractele de salubritate se stabilesc la nivel local si fiecare are propriul regulament de taxare.Daca detii o proprietate indiferent ca locuiesti acolo sau nu,tot platesti taxa.Si eu am trei proprietati si platesc taxa la toate.
Daca aveti cinci case atunci sigur ca veti avea cinci contracte.Contractele se fac pe localitati si adrese.O firma de salubritate poate acoperi una sau mai multe localitati,depinde de amploarea firmei.