Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizare cheltuieli separare de masura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizare cheltuieli separare de masura

in urma separarii de masura apa rece(montare contor separat de scara) cheltuielile au fost repartizate in suma egala pe fiecare apartament.este corect?
Nu este corect:

Daca nu aveti apometre in apartamente se plateste la pausal, in functie de numarul de persoane.
Daca aveti apometre se plateste in functie de consum. In acest caz, daca exista pierderi acestea se repartizeaza dupa cum se decide in asociatie.
Despre ce cheltuieli este vorba?
Daca sunt cheltuieli pentru montarea contorului de scara, atunci se impart pe cota parte indiviza, daca sunt cheltuieli pentru consum apa atunci se impart cum spune @ elga50
cheltuielile de ontare apometru
Acestea, ca si celelalte cheltuieli administrative, de reparatii si intretinere condominiu...se impart pe cota-parte indiviza.
Asta dupa lege, dar daca in asociatie s-a hotarat sa se plateasca egal, probabil s-a avut in vedere ca toata lumea beneficiaza in mod egal de instalarea contorului de scara.