Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Functionar public. Nu are varsta standard de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Functionar public. Nu are varsta standard de pensionare. In schimb ...

Functionar public. Nu are varsta standard de pensionare. In schimb are conditii de vechime in munca conform anexei nr.5 din legea pensiilor pentru limita de varsta.
1. Neavand varsta standard de pensionare te poate obliga angajatorul prin dispozitie sa inchei raportul de munca cu institutia publica, avand decizie de pensionare limita de varsta?
2. Casa de pensie poate trimite ,inante de a primi tu ca angajat, notificare catre angajator a situatiei de incadrare ca pensie?
Multumesc
1. Neindeplinirea conditiilor de pensionare, nu poate duce la incetarea c.i.m.

2. Nu . Casa teritorială de pensii emitentă comunică angajatorului o informare cu privire la emiterea deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, anticipate, anticipate parţiale sau de invaliditate. Informarea va cuprinde numele şi prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum şi data emiterii acesteia