avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un PFA si ma ocup cu inchiriere tobogane gonflabile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un PFA si ma ocup cu inchiriere tobogane gonflabile

Buna,am un PFA si ma ocup cu inchiriere tobogane gonflabile.am participat la un festival organizat de primarie,am platit taxa de participare,am inregistrat la primarie bilete de acces,am platit la finalul festivalului impozit la primarie de 5% pe suma pe care am facut-o din vanzarea de bilete.intrebarea mea este daca trebuia sa bat pe casa de marcat suma pe care am facut-o din vanzarea de bilete si daca trebuie sa inregistrez ceva in jurnalul de incasari si plati.ms pt eventualele raspunsuri
Ultima modificare: Luni, 18 Septembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:11, 18 Septembrie 2023
Daca ati avut bilete inregistate la primarie sunteti exceptati de la folosirea casei de marcat.
Banii incasati ii veti trece in Registrul de incasari si plati.

OUG 28/1999
ART. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
d) activităţile pentru care încasările se realizează pe bază de bonuri cu valoare fixă tipărite conform legii - bilete de acces la spectacole, muzee, expoziţii, târguri şi oboare, grădini zoologice şi grădini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc şi altele similare;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata bilete inchiriere karturi Monika Iojiban Monika Iojiban Buna ziua. Detin un srl-d si inchiriez echipament sportiv recreational, mai exact vreau sa inchiriez catre copii karturi cu pedale intr-un parc. Trebuie sa dau ... (vezi toată discuția)
Pfa cu norma de venit aliceeee aliceeee Intrebarea mea este daca un PFA cu norma pe venit, avand obiectul de activitate organizator de evenimente, poate emite persoanelor fizice chitanta la factura ... (vezi toată discuția)
Incasare bani fara casa de marcat. mancipri mancipri Este legal ca sa se incaseze bani pe bilete ( o hartiuta cu stampila unitatii si data )pentru intrarea intr-o arena sportiva si alti bani in aceiasi situatie ... (vezi toată discuția)