Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Închidere ONG non profit inactiv
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Închidere ONG non profit inactiv

Asociație ONG non profit inactivă - o pot Închide fără să o reactivez?
Doriti lichidarea si dizolvarea ONG-ului?

Cornel Vasile a scris:

Doriti lichidarea si dizolvarea ONG-ului?

Da. Îmi puteți da detalii?
1. Asociația se poate dizolvă și prin hotărârea adunării generale. În termen de 15 zile de la data ședinței de dizolvare, hotărârea adunării generale se depune la judecătoria în a cărei circumscripție își are sediul, pentru a fi înscrisă în Registrul asociațiilor și fundațiilor.

2. Asociația se dizolvă de drept prin iposibilitatea realizării scopului pentru care a fost constituită, dacă în termen de 3 luni de la constatarea unui astfel de fapt nu se produce schimbarea acestui scop;
Constatarea dizolvării se realizează prin hotărârea judecătoriei în a carei circumscripție se afla sediul asociației, la cererea oricărei persoane interesate.

3. Instanța competentă să hotărască dizolvarea este judecătoria în circumscripția căreia asociația își are sediul.