Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deși Înalta Curte de Casație și Justiție a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deși Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât că ...

Deși Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât că cererea de chemare în judecată semnată și trimisă pe e-mail îndeplinește condiția semnăturii olografe (Decizia nr. 1941 din 5 aprilie 2023, pronunțată de Secţia de Contencios Administrativ şi Fiscal a Înaltei Curți de Casație și Justiție), hotărând că că nu se impune semnarea cererii în original și cu atât mai puțin anularea cererii pentru lipsa semnăturii, care ar fi tipul de răspuns de formulat față de adresa unei rezoluții a judecătoriei care solicită semnarea cererii de chemare în judecată în original, olograf, sub sancțiunea anulării cererii: note de probă, note de ședință, răpsuns la adresă?
NOTE DE APĂRARE! :)
"normele de procedură civila"--aceasta sectiune a forumului se refera la probleme de drept penal. Cu alte cuvinte, civilul si penalul sunt caprarii diferite si se aplica norme diferite. ICCJ a judecat o problema de contencios administrativ si fiscal, nu a judecat o problema de drept penal.

Si mai apare o chestiune: presedintele unei organizatii infiintate legal poate dovedi ca este abilitat sa semneze acte in numele organizatiei pe care o conduce, dar Constantin Balacescu nu poate dovedi ca este abilitat sa semneze acte in numele Baroului Constitutional, deoarece aceasta posibilitate este rezervata doar presedintilor organizatiilor legal infiintate. Deoarece Baroul Constitutional nu este o organizatie legal infiintata, nimeni nu poate face dovada ca este abilitat sa semneze acte in numele Baroului Constiutional.
tgeorgescu, utilizator