Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... instanta competenta sa judece in contencios ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

instanta competenta sa judece in contencios administrativ

In vederea chemarii in judecata in contencios administrativ, cf. Legii nr. 554/2004, doresc sa chem. in instanta Ministerul Mediului pentru refuz de a raspunde la o petitie. Mentionez ca am facut plingerea prealabila.
Intrebare: care este instanta competenta, teritorial si material, sa judece cererea?
Multumesc.
Cumva
Tribunalul Bucuresti, Secţia a II- a Contencios administrativ şi fiscal
Curtea de apel, Bucuresti, Sectia VIII sau IX, Contencios administrativ şi fiscal

Este indiferent care?
Se poate transmite prin e-mail? in acest caz cum semnez cererea (am citit ca trebuie semnatura olografa)?
hot_oliviu, utilizator
Nu am primit raspuns la intrebari, dar, intre timp, le-am lamurit.

Mai am una: daca nu am primit raspuns la o petitie adresata unei comisii din Senatul Romanei, ma pot adresa instantei de contencios administrativ? Sau comisiile din Senatul Romanei au alt statut, nu pot fi chemate in aceasta instanta?
hot_oliviu, utilizator
Va puteti adresa instantei de contencios ad-tiv... in instanta , se cheama Senatul .