avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... instanta competenta sa judece in contencios ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

instanta competenta sa judece in contencios administrativ

In vederea chemarii in judecata in contencios administrativ, cf. Legii nr. 554/2004, doresc sa chem. in instanta Ministerul Mediului pentru refuz de a raspunde la o petitie. Mentionez ca am facut plingerea prealabila.
Intrebare: care este instanta competenta, teritorial si material, sa judece cererea?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:17, 29 Octombrie 2023
Cumva
Tribunalul Bucuresti, Secţia a II- a Contencios administrativ şi fiscal
Curtea de apel, Bucuresti, Sectia VIII sau IX, Contencios administrativ şi fiscal

Este indiferent care?
Se poate transmite prin e-mail? in acest caz cum semnez cererea (am citit ca trebuie semnatura olografa)?
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2023
hot_oliviu, utilizator
Nu am primit raspuns la intrebari, dar, intre timp, le-am lamurit.

Mai am una: daca nu am primit raspuns la o petitie adresata unei comisii din Senatul Romanei, ma pot adresa instantei de contencios administrativ? Sau comisiile din Senatul Romanei au alt statut, nu pot fi chemate in aceasta instanta?
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2023
hot_oliviu, utilizator
Va puteti adresa instantei de contencios ad-tiv... in instanta , se cheama Senatul .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instanþa competentã ºi obligativitatea de a fi reprezentat prin avocat puideurs puideurs Buna ziua, Intr-o cauza privind disp. art.8 din Legea 554/2004 a contenciosului ad-tiv, pentru o hotarire definitiva si irevocabila privind decizia de ... (vezi toată discuția)
Care este instanþa competentã sã judece o cauzã având ca obiect legea nr. 544/2001? stroe maqrcel stroe maqrcel M-am adresat cu o plangere in contencios ad-tiv impotriva Curtii de Apel Alba la ICCJ ,pentru refuz de eliberare documente, care au raspuns ca ei nu judeca in ... (vezi toată discuția)
Va rog un mic ajutor Petunia Petunia de mai bine de 3 ani ma lupt cu o primarie sa-mi dea un raspuns si aceasta intarzie sa mi-l dea. m-am gandit s-o actionez in instanta dar e tare greu ca nu ... (vezi toată discuția)