avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita prescrisa dar reluata dupa 5 ani?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita prescrisa dar reluata dupa 5 ani?

Executare silita prescrisa dar reluata dupa 5 ani

Buna ziua,
recent a fost deschis un dosar de executare silita pe numele meu in urma unui credit accesat si neachitat in intregime de mai bine de 10 ani prin firma Kruk.

A existat un alt dosar de executare silita in urma cu 5 ani, pentru aceeasi datorie, dar a fost prescris.

E posibil sa fii executat silit chiar daca un dosar anterior a fost prescris? Se prescrie executarea silita ori datoria?

Din pacate nu gasesc decizia anterioara, insa imi amintesc de confirmarea prescrierii pentru a afla ce exact a fost prescris...

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Avocat Iofcea Maria-Cristina , Avocat 21:47, 20 Septembrie 2023
Ar trebui sa mergeti la avocat cu actele daca vreti sa va lamuriti.
Daca nu faceti nimic veti fi executat silit din cate inteleg.

Daca castigati procesul veti primi inapoi si banii dati la avocat.
Pare sa aveti dreptate dar trebuie sa va constate dreptatea instanta.

Bucuresti 2023
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună seara!

Luați legătura urgent cu avocat pentru a analiza actele din dosarul de executare, deoarece termenul pentru formularea contestației la executare este de 15 zile de la comunicarea actelor de executare.
Dacă a intervenit prescrierea creanței, formulați contestație.
Multumesc pentru raspuns. Din pacate informarea dateaza din iulie, insa abia am gasit-o in posta (nefiind in tara pe perioada anului).

Din cate am vazut, dosarul nu exista online si nu pot accesa niciun document. Tot ce am reusit sa gasesc pe portalul respectiv e:

"Inregistrat in data de 21/04/2023
Obiectul cauzei încuviinţare executare silită;
Termene de judecată
Cauza se află în etapa procedurii prealabile primului termen de judecată."

Multumesc pentru raspuns.
Găsiți dosarul de executare la biroul executorului judecătoresc. Programați studierea dosarului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescrierea unei datorii CORINAANICA CORINAANICA BUNA ZIUA, am tot citit despre prescrierea unei datorii si as avea si eu o intrebare: daca creditul este facut in 2006 s-a platit un an la el si dupa aceea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, caut un avocat care sa ma ajute sa scap de o datorie. ... StoicaIonut StoicaIonut Buna ziua, Caut un avocat care sa ma ajute sa scap de o datorie. Am o datorie la CEC din 2019, executarea silita s-a facut prin 2020. De atunci s-a tot ... (vezi toată discuția)
Urgent ! sotul meu a facut in 2012 un credit la otp. pentru ... gavadi gavadi Buna ziua! Sotul meu a facut in 2012 un credit la otp. Pentru ca a ramas fara serviciu nu a mai platit ratele din 2013 sau chiar inceputul lui 2014. De atunci ... (vezi toată discuția)