Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita prescrisa dar reluata dupa 5 ani?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita prescrisa dar reluata dupa 5 ani?

Executare silita prescrisa dar reluata dupa 5 ani

Buna ziua,
recent a fost deschis un dosar de executare silita pe numele meu in urma unui credit accesat si neachitat in intregime de mai bine de 10 ani prin firma Kruk.

A existat un alt dosar de executare silita in urma cu 5 ani, pentru aceeasi datorie, dar a fost prescris.

E posibil sa fii executat silit chiar daca un dosar anterior a fost prescris? Se prescrie executarea silita ori datoria?

Din pacate nu gasesc decizia anterioara, insa imi amintesc de confirmarea prescrierii pentru a afla ce exact a fost prescris...

Multumesc anticipat!
Ar trebui sa mergeti la avocat cu actele daca vreti sa va lamuriti.
Daca nu faceti nimic veti fi executat silit din cate inteleg.

Daca castigati procesul veti primi inapoi si banii dati la avocat.
Pare sa aveti dreptate dar trebuie sa va constate dreptatea instanta.

Bucuresti 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună seara!

Luați legătura urgent cu avocat pentru a analiza actele din dosarul de executare, deoarece termenul pentru formularea contestației la executare este de 15 zile de la comunicarea actelor de executare.
Dacă a intervenit prescrierea creanței, formulați contestație.
Multumesc pentru raspuns. Din pacate informarea dateaza din iulie, insa abia am gasit-o in posta (nefiind in tara pe perioada anului).

Din cate am vazut, dosarul nu exista online si nu pot accesa niciun document. Tot ce am reusit sa gasesc pe portalul respectiv e:

"Inregistrat in data de 21/04/2023
Obiectul cauzei încuviinţare executare silită;
Termene de judecată
Cauza se află în etapa procedurii prealabile primului termen de judecată."

Multumesc pentru raspuns.
Găsiți dosarul de executare la biroul executorului judecătoresc. Programați studierea dosarului.