Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 16% impozit pe profit se aplica inainte sau dupa plata ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

16% impozit pe profit se aplica inainte sau dupa plata dividente?

Impozitul de 16% pe profit in cazul unui SRL, se calculeaza inclusiv pentru sumele platibile ca dividente? Ex: Daca am un venit incasat lunar de 30000 RON, si in situatia ideala in care nu am nici un angajat pe un SRL deschis cu impozitare de 16% pe profit, pot plati dividente de 25000 RON lunar? Asta ar rezulta ca trebuie sa platesc impozit pe profit de 16% la restul de profit de 5000RON lunar? Sau impozitul pe profit se aplica la suma totala de 30000RON si apoi pot plati dividente care necesita si ele o impozitare de 8%? Intrebarea este care ar fi varianta cea mai rentabila de a scoate cat mai mult NET dintr-un SRL deschis cu impozitare de 16% pe profit? Pot avea 2-3 angajati daca asa este mai eficient?
Inainte se aplica... puteti avea salariati , dar va cresc cheltuielile .