Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitatea functie publica de conducere cu ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitatea functie publica de conducere cu agent asigurari astra?

o functie publica de conducere poate sa fie incompatibila cu una de agent de asigurari astra, asigurari rca, case?
am citit 188/1999, prin care se preciza ca functionarul public poate desfasura doar activitati didactice, culturale.
astept rapuns
Legea nr, 161/2003, a fost modificata, prin legea nr.330/2009, dupa cum urmeaza:
" ART. 51
La 3 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I, litera c) a alineatului (2) al articolului 94 din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
"c) în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop lucrativ din sectorul public;".
ART. 52
La 3 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I, alineatul (1) al articolului 96 din Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
"ART. 96
(1) Funcţionarii publici pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice şi în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public potrivit fişei postului.""
Personal, nu vad vreun impediment in a fi agent de asigurari... :)
va multumesc pentru rapiditate si seriozitate.
o zi buna :)