Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bursa sociala-familie monoparentala Buna seara!In urma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bursa sociala-familie monoparentala Buna seara!In urma cu vreo ...

Bursa sociala-familie monoparentala

Buna seara!In urma cu vreo doua saptamani s-a aprobat o lege, in care specifica ca acei copii care provin din familii monoparentale pot primi o bursa sociala, indiferent de veniturile familiei.Din cauza ca sunt pareri contradictorii, as vrea sa intreb si pe acest forum.Copilul care locuieste cu un parinte, dar primeste pensie alimentara de la celalalt parinte, se incadreaza in aceasta lege?Multumesc!
Nu, nu se incadreaza.
Conform ordinului de anul trecut, așa este nu se încadra la familie monoparentală și exista și o prevedere legată de venituri. Anul acesta s-a schimbat ordinul și se încadrează la famile monoparentală și nu se mai ține cont de venituri. De asemenea, Inspectoratele Școlare au primit directive și clarificări în acest sens.

gi-jane2 a scris:

Nu, nu se incadreaza.

deci practic, vor incasa toti copiii ai caror parinti au divortat sau ma rog, nu locuiesc impreuna, indiferent daca unii copii sunt vai de mama lor si nu primesc nici pensie fata de altul care primeste 2000 de euro pensie?
Nu se încadrează oricine indiferent de venit. Interpretați eronat, dar nu-i adevărată părerea dumneavoastră.
Nici n-ar fi constituțională o astfel de lege discriminatorie.

Discriminarea este interzisă în România.
Chiar dacă legea este greșit formulată, va fi atacată la CCR pentru declararea ei ca neconstituțională.
Dapix, utilizator
Incepand din acest an nu mai conteaza venitul. Nu exista dubii deoarece chiar asa este exprimarea.
alexandra1000, utilizator