Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, va rog sa ma ajutați și pe mine cu doua ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, va rog sa ma ajutați și pe mine cu doua spete, sunt ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutați și pe mine cu doua spete, sunt in concediu de creștere copil, gemeni, născuți in data de 20.02.2022, conform Oug 164, cu normele de aplicare apărute in data de 19.09.2023 in MO, luna tatălui s-a mărit la doua luni, întrebarea este se aplica și dosarelor depuse anterior datei se 01.01.2023, la ce data sunt obligată conform legii sa revin la locul de munca? A doua speța referitor la mărirea indemnizației cu 50% pentru cel de al doilea copil, se aplica dosarelor depuse înainte de 01.01.2023??? Va mulțumesc! O zi frumoasa!
Potrivit Constitutiei, legea nu are efect retroactiv. Ea se aplica pentru situatiile aparute dupa intrarea ei in vigoare.

Puneti intrebarile si la ANPIS - Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic