Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce scoala profesionala de ucenici nu se pune ca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce scoala profesionala de ucenici nu se pune ca vechime in ...

De ce scoala profesionala de ucenici nu se pune ca vechime in munca desi curtea constitutionala a dat legal in2015 ca vechime in munca. Am dat in judecata si am pierdut. Se mai poate face ceva? in cartea mea de munca e trecut si scoala profesionala cu diploma. Am facut o zi carte o zi munca ca ucenic. Ce trebuie sa fac mai departe?
Decizia ICCJ nr. 18/2015 a statuat că, perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată şi a urmat cursurile unei şcoli profesionale:
- anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fostele case de asigurări sociale;
- între 1 ianuarie 1949 şi 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privinţa ucenicilor a existat obligaţia virării contribuţiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în măsura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale;
- după 1 ianuarie 1954 şi până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare şi vechime în muncă perioada practicii în producţie.