Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,as dori sa întreb ca sa beneficiez de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,as dori sa întreb ca sa beneficiez de Profesionala ...

Buna ziua,as dorii sa întreb ca sa beneficiez de Profesionala la pensie ce acte sunt necesare,înafara de Diploma?Multumesc.
Decizia 18/2015 ICCJ:
Perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale:
1. anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fostele case de asigurări sociale;

2. între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în măsura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale;

3. după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.

In speta, va trebuie doua adeverinte:
- una sa ateste perioada scolii profesionale
- a doua care sa ateste perioada prestata ca ucenic cu plata
Multumesc,As mai dori sa stiu cine emite acel atestat,Liceul sau Întreprinderea?
Vi s-a dat raspuns ca va trebuie doua adeverite :
- una sa ateste perioada scolii profesionale ... de la scoala
- a doua care sa ateste perioada prestata ca ucenic cu plata .. de la intreprindere