Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mi-am pierdut actele de proprietate a casei.Cum le pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mi-am pierdut actele de proprietate a casei.Cum le pot recupera? ...

mi-am pierdut actele de proprietate a casei.Cum le pot recupera?
Ce acte de proprietate aveți?
pe un apartament la bloc
Nu pe ce.
Ce fel de acte aveți? Cum ați dobândit apartamentul? Contract de vânzare/donatie/întreținere/renta viageră, partaj, hotărâre judecătorească, certificat de moștenitor, titlu de proprietate etc etc etc?
mostenire
Va adresați biroului notarial unde ați dezbătut succesiunea și solicitați o copie legalizata după certificatul de moștenitor aflat în arhivă.
Dacă ați dezbătut succesiunea înainte de 1996, la fostul Notariat de Stat, va adresați Camerei Notarilor Publici de care aparține județul unde defunctul a avut ultimul domiciliu și solicitați o copie legalizata după certificatul de moștenitor.
Copia legalizata obținută de la biroul notarial sau de la Camera Notarilor Publici este valabila doar 6 luni.

Dacă ați dezbătut succesiunea în instanță, obțineți o copie legalizata după hotărârea judecătorească de la arhivă instantei care a pronuntat-o.