Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, locuiesc în aceași curte cu soțul, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, locuiesc în aceași curte cu soțul, cumnata și ...

Bună ziua , locuiesc în aceași curte cu soțul, cumnata și cumnatul toți patru fiind proprietari ( fiecare cu casa lui ) aș vrea să știu care sunt pașii care trebuiesc făcuți pentru împărțirea proprietății . Mulțumesc frumos!
Ce act de proprietate aveți ?
Un act de proprietate care a rezultat în urma cumpărării de la fostul proprietar .

raluk0207 a scris:

Ce act de proprietate aveți ?

Și ați cumpărat toți 4?
Păi am și scris că toți patru suntem proprietari

raluk0207 a scris:

Și ați cumpărat toți 4?

Ok. Trebuie sa dezmembrati terenul in 2 loturi, sens in care luați legătura cu un cadastrist sa va întocmească documentație cadastrala pentru dezmembrare.
Cu schițele, va adresați unui birou notarial pentru încheierea unui act de dezmembrare.
După ce se intabuleaza dezmembrarea la Cartea funciara, încheiați tot la notar un act de partaj voluntar, prin care dvs+ soțul va luați casa și lotul aferent, iar cumnatul + cumnata își iau casa și lotul aferent.