avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Aș dori să achiziționez un imobil , dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Aș dori să achiziționez un imobil , dar plata ...

Bună ziua,
Aș dori să achiziționez un imobil , dar plata să o fac după 6 luni de la semnarea contractului cu vânzătorul. Pot face aceasta? Taxele notariale trebuiesc plătite la semnarea contractului? Am înțeles ca trebuie să duc la notar dovada plății prin transfer bancar a prețului imobilului după cele 6 luni. După achitarea imobilului și după ce duc dovada la notar trebuie să mai semnez altceva, sau rămâne același contract semnat ulterior.
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 09:37, 3 Octombrie 2023
Adică doriți încheierea unui contract de vânzare, cu plata prețului în rate.
O parte din suma se achita la semnarea contractului, iar diferența, în termen de 6 luni.
Trebuie sa aveți documentele bancare pentru toate transele de plata.
Taxele notariale și impozitul către stat se achita la momentul semnării contractului și se percep prin raportare la prețul total.
La data primirii ultimei rate, vânzătorul trebuie sa dea o declarație notariala ca a încasat tot prețul.
Eu înțeleg că nu plătește in rate.
Plătește întreg prețul,peste 6 luni,nimic la semnarea contractului.
Poate ne lămuriți.
Ultima modificare: Vineri, 29 Septembrie 2023
mitabiciclista, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua!
Da, este posibil să plătiți după 6 luni; este o vânzare cu termen.
După ce duceți la notar dovada transferului( să aveți grijă să cereți o înregistrare de număr din partea notariatului pe exemplarul de transfer care rămâne la dvs.,- ca dovada că ați depus dovada transferului banilor și la notar) nu trebuie sa mai duceți sau să faceți altceva in plus.
Da, taxele notariale și altele se plătesc la perfectarea actelor notariale.
Perfectarea actelor notariale se fac în momentul în care achit banii după 6 luni sau se fac în momentul în care se merge la notar .
Mulțumesc
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se face în ziua încheierii contractului.
Iar contractul de vânzare se încheie când achitați prețul.
Sincer, nu știu dacă vânzătorul accepta sa va vanda fără sa ii plătiți absolut nimic.
Soluția fireasca este se încheierea contractului când dispuneți de sumă.

Alte discuții în legătură

Contract cumpărare imobil+teren cu plata in 2 transe doresc ... visinescu visinescu Contract cumpărare imobil+teren cu plata in 2 transe Doresc sa cumpăr o casa cu teren pentru care voi efectua plata in 2 transe, 90000 euro la data ... (vezi toată discuția)
Clauze in contract vanzare imobil privind transfer bancar iesiredinindiviziune iesiredinindiviziune Buna ziua, am o intrebare privind transferul bancar si doresc sa stiu care este solutia ideala pentru vanzator si cumparator - eu fiind vanzatorul ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare imobil cu plata in rate sergyu_kalin sergyu_kalin Buna ziua! Incerc sa expun problema-pe scurt,in legatura cu un incheierea unui contract de vanzare-cumparare cu plata in rate a unui imobil: suntem persoane ... (vezi toată discuția)