Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aplicatie self-scan defectuoasa la Carrefour/ dosar ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aplicatie self-scan defectuoasa la Carrefour/ dosar penal pentru ...

Aplicatie self-scan defectuoasa la Carrefour/ dosar penal pentru furt

Am fost impreuna cu sotia vineri la cumparaturi in Carrefour. Am folosit ca de obicei aplicatia de self-scan de pe telefon, am scanat toate produsele, le-am pus in cos si am mers sa le achitam. Dupa ce am achitat, paznicul ne opreste si ne anunta ca aplicatia nu functioneaza corespunzator si pot exista discrepante intre ce e pe bon si ce avem in cos. Am fost de acord cu perchezitia, am fost dusi in camera, intradevar au existat discrepante in valoare de 160 ron, prejudiciu recuperat 100% de magazin, prejudiciu pe care am spuns ca il achitam fara nicio problema, acest lucru fiindu-ne refuzat si a fost politia anuntata. S-a intocmit PV, ne-au luat datele mele si a sotiei si am semnat PV-ul. Am mers cu domnii politisti la sectie unde ni s-a spus ca se va incepe urmarire penala "in rem". Totodata la sectie ni s-a spus sa stam linistiti ca nu vom patii nimic deoarece magazinul si-a recuperat prejudiciul (magazinul s-a declarat parte civila), acest lucru fiind notat si in PV pe langa mentiunea ca aplicatia nu a functionat corespunzator. Am recunoscut ca vina a fost a noastra ca nu am mai luat inca o data produsele la rand sa vedem daca coincide ce avem in cos cu ce avem pe telefon. Plus de asta, citind la "Termeni si conditii" de la aplicatie, am vazut ca cei de la Carrefour nu isi asuma daca aplicatia da "rateuri" si nu scaneaza tot/nu pune toate cantitatile, vina cazand 100% in seama utilizatorului.Nu am mai patit asa ceva pana acum, suntem la prima "abatere", nu avem cazier, nu recidivam, etc. Ce se va intampla mai departe? Vom fi chemati la audieri? Cat timp o sa dureze toate nebunia asta? Sa ne asteptam la ce e mai rau si sa apelam la un avocat? Multumim!
Din cate inteleg, invocati lipsa intentiei. Daca in urma cercetarilor o sa rezulte situatia de fapt asa cum o prezentati dvs, se va dispune clasarea.
Bună dimineața! În mod normal, dacă tot ce ați scris este corect, nu ar trebui să aveți probleme. Dosarul ar trebui sa primească o soluție de clasare. Cereți ca proba în favoarea dumneavoastră verificarea imaginilor de pe camerele de supraveghere cu privire la momentul scanării produselor. Dacă e o eroare a aplicației nu aveți nicio vina și nu veți păți nimic.
Nu se ajunge la clasare decât dacă se vor face aparari chiar dacă sunteți nevinovați.
Eu și nici alți avocati nu putem trage o concluzie decât dacă am analiza probele dar e bine sa stiti ca sunteti prezumat vinovati în cazurile de acest fel.

Nu înțeleg de ce au chemat politia dacă ați achitat.
Cred ca ar trebui dat în judecata magazinul dacă sunteți nevinovați căci nu este în regula asa ceva.
Din păcate, lucrurile s-au stricat foarte mult în justiție în ultimii ani.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat