Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Daca tatal meu a avut in posesie loc de veci concesionat pe 25 ani, acesta intra in calcul pentru succesiune? Este impropriu spus loc de veci pentru ca locul de inmormantare a fost doar concesionat. Mentionez ca la succesiune vin 3 mostenitori: mama ,eu si fratele meu (frate vitreg , dupa tata)
buna ziua!
da locul de veci intra in masa succesorala.
daca a fost dobandit in timpul casatoriei cu mama dvs intra doar o cota de 1/2 din dr de concesiune asupra acelui loc de veci.
toate bunurile ce existau in proprietatea defunctului tata in in masa bunurilor de partajat,inclusiv locul de veci