Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, Am achitat o rovinieta pt un autoturism, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, Am achitat o rovinieta pt un autoturism, plătind ...

Bună ziua,
Am achitat o rovinieta pt un autoturism, plătind din greșeală taxa pt categoria B, în loc de categoria A. Este valabilă rovinieta? Este vreo problemă că nu am declarat corect categoria vehiculului?
Va mulțumesc anticipat!
sigur ca sunt probleme. achitati rovinieta pt categoria autoturismului dvs
Eu cred ca e valabila, atit timp cit datele de identificare au fost corect introduse.

Luati legatura cu CNAIR:
"13.3. ACHITARE PENTRU UN TIP DE VEHICUL SUPERIOR
In cazul în care pentru un vehicul a fost achitat tariful de utilizare pentru un tip de vehicul superior, la care acesta nu poate fi încadrat în conformitate cu clasificarea prevăzută în anexa nr. 1 la ordonanţă, oricare ar fi configuraţia în care este utilizat, utilizatorul va transmite pe adresa de e-mail venit@andnet.ro, prin fax la nr. 021/264.34.82 sau prin poștă pe adresa CNAIR SA - B-dul Dinicu Golescu, nr. 38, sector 1, București, următoarele documente:
- solicitarea de restituire (conform model regasit pe www.cnadnr.ro),
- cartea de identitate și certificatul de înmatriculare al vehiculului (copie);
- cartea de identitate/buletinul (copie) - pentru persoanele fizice."

Textul de mai sus e de pe pagina CNAIR, de la sectiune intrebari si raspunsuri, legat de intrebarea nr. 8 : In ce situatii se poate restitui contravaloarea tarifului de utilizare ?
[ link extern ]

Bogdanvmdev a scris:

Bună ziua,
Am achitat o rovinieta pt un autoturism, plătind din greșeală taxa pt categoria B, în loc de categoria A. Este valabilă rovinieta? Este vreo problemă că nu am declarat corect categoria vehiculului?
Va mulțumesc anticipat!

latka, moderator
Va mulțumesc pt răspunsuri!