avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua, Am achitat o rovinieta pt un autoturism, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua, Am achitat o rovinieta pt un autoturism, plătind ...

Bună ziua,
Am achitat o rovinieta pt un autoturism, plătind din greșeală taxa pt categoria B, în loc de categoria A. Este valabilă rovinieta? Este vreo problemă că nu am declarat corect categoria vehiculului?
Va mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Bogdanvmdev , utilizator 09:09, 4 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sigur ca sunt probleme. achitati rovinieta pt categoria autoturismului dvs
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu cred ca e valabila, atit timp cit datele de identificare au fost corect introduse.

Luati legatura cu CNAIR:
"13.3. ACHITARE PENTRU UN TIP DE VEHICUL SUPERIOR
In cazul în care pentru un vehicul a fost achitat tariful de utilizare pentru un tip de vehicul superior, la care acesta nu poate fi încadrat în conformitate cu clasificarea prevăzută în anexa nr. 1 la ordonanţă, oricare ar fi configuraţia în care este utilizat, utilizatorul va transmite pe adresa de e-mail venit@andnet.ro, prin fax la nr. 021/264.34.82 sau prin poștă pe adresa CNAIR SA - B-dul Dinicu Golescu, nr. 38, sector 1, București, următoarele documente:
- solicitarea de restituire (conform model regasit pe www.cnadnr.ro),
- cartea de identitate și certificatul de înmatriculare al vehiculului (copie);
- cartea de identitate/buletinul (copie) - pentru persoanele fizice."

Textul de mai sus e de pe pagina CNAIR, de la sectiune intrebari si raspunsuri, legat de intrebarea nr. 8 : In ce situatii se poate restitui contravaloarea tarifului de utilizare ?
[ link extern ]

Bogdanvmdev a scris:

Bună ziua,
Am achitat o rovinieta pt un autoturism, plătind din greșeală taxa pt categoria B, în loc de categoria A. Este valabilă rovinieta? Este vreo problemă că nu am declarat corect categoria vehiculului?
Va mulțumesc anticipat!

Ultima modificare: Miercuri, 4 Octombrie 2023
latka, moderator
Va mulțumesc pt răspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Auto cumparat cu rovinieta valabila, pot folosi rovinieta pana expira ? patraule2 patraule2 Am vandut masina tatalui meu acum o luna si am verificat astazi pe site-ul CNADNR valabilitatea rovinietei. Exista o rovinieta valabila pe seria de sasiu a ... (vezi toată discuția)
Rovigneta todeadanielmariu todeadanielmariu Buna ziua.Fortuit,mi-am schimbat domiciliul,dintr-un judet in altul.Conform legii am fost nevoit sa schimb numarul si implicit talonul masinii.As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda Madagascar2018 Madagascar2018 Ieri am primit prin posta o amenda de rovinieta din data de 22.07.2018, problema este ca eu am avut rovinieta, am chitanta si rovinieta facuta la benzinarie ... (vezi toată discuția)