avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara. Un domn m-a lovit pe trecerea de pietoni ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara. Un domn m-a lovit pe trecerea de pietoni pe data ...

Bună seara.
Un domn ma lovit pe trecerea de pietoni pe data de 8 septembrie. Am fost dusa de SMURD și politia rutiera la spital.Dupa investigare,au făcut CT.Au spus ca nu am nimic grav cu toate ca ma durea tot corpul mai ales picioarele și coloana.Intrau cazuri grave tot accidente și nu am suportat sa mai aud și sa vad.
Am hotărât sa semnez și sa plec.Mentionez ca a fost accidentat si catelul meu de companie.Acesta a fost și unul din motive care am vrut sa plec.Nu are cine sa ne ajute fiind singuri.
Va rog sa îmi spuneți dacă ma afectează în instanta ca am plecat din spital.
Tratamente luam amândoi și am concediu medical din ziua accidentului.
Va mulțumesc frumos
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2023
Ana Maria@1234, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ana Maria@1234 , utilizator 06:13, 10 Octombrie 2023
Buna ziua! Tot ce ati motivat aici, motivati si probati si in instanta. Pastrati toate foile de constatare si la dvs si la catel, cu retetele si chitantele-bonurile de la toate tratamentele si medicamentele care sunt necesare vindecarii atat la dvs cat si pt catel.

Multa sanatate amandorura!
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2023
MYRA CIMPEAN , Avocat
Va mulțumesc mult
Problema este dacă dosarul va ajunge în instanta.Depinde de nr de zile îngrijiri medicale,dacă formulați plângere penala etc.Pt proces civil trebuie păstrate acte medicale,dovada cheltuielilor efectuate cu tratamentul etc..
Va mulțumesc frumos

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Problema este dacă dosarul va ajunge în instanta.Depinde de nr de zile îngrijiri medicale,dacă formulați plângere penala etc.Pt proces civil trebuie păstrate acte medicale,dovada cheltuielilor efectuate cu tratamentul etc..

Am omis sa scriu o întrebare, va rog?
Se ia în considerare,concedii medicale sau spitalicești?
Va mulțumesc mult

Ana Maria@1234 a scris:

Va mulțumesc frumos

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Problema este dacă dosarul va ajunge în instanta.Depinde de nr de zile îngrijiri medicale,dacă formulați plângere penala etc.Pt proces civil trebuie păstrate acte medicale,dovada cheltuielilor efectuate cu tratamentul etc..



Alte discuții în legătură

Accident cu vatamare corporala mirelasob mirelasob Acum o saptamana am suferit un grav accident de circulatie, din care , multumita domnului, am scapat decat cu vanati, o mana in gips si o fractura la picior. ... (vezi toată discuția)
Accident pe trecerea de pietoni pintenarug pintenarug Buna ziua Sotia mea, a fost accidentata pe trecerea de pietoni. Politia a constatat vina soferului, de neacordare prioritate. Sotia are acum un picior in ... (vezi toată discuția)
Victima in accident rutier liviu777 liviu777 Acum o saptamana am fost intr-o masina mergand spre serviciu si la un moment dat o utilitara a intrat pe contrasens iar soferul masinii in care ma aflam si eu ... (vezi toată discuția)