avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Speța: Mama (decedată), a cumpărat de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Speța: Mama (decedată), a cumpărat de la mama ei ...

Buna ziua,

Speța: Mama (decedată), a cumpărat de la mama ei (decedată în prezent), casa, anexele si terenul, prin act de vânzare cumpărare.
Imobilele sunt intr-o altă localitate, decât cea în care locuiesc. Respectiv comuna unde s-a nascut mama mea.
1. Ce pași trebuie sa urmez pt a îmi obține drepturile legale, ca unic moștenitor?
2. Ce documente trebuiesc?
3. Unde trebuie să mă adresez?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:13, 6 Octombrie 2023
Contactați un notar public și dezbateti succesiunea de pe urma defunctei dvs mame.O sa aveți nevoie de certificat deces,certificat naștere ,acte proprietate imobile,etc.Costuri și slte amănunte vi le explica notarul.
cautati un birou notarial pe raza ultimului domiciul al mamei.. Nu puteti dezbate succesiunea unde doriti dvs
Ultima modificare: Vineri, 6 Octombrie 2023
gi-jane2, moderator
Notarul poate fi din orașul în care locuiesc (natal) sau din zona unde se află proprietatea?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Contactați un notar public și dezbateti succesiunea de pe urma defunctei dvs mame.O sa aveți nevoie de certificat deces,certificat naștere ,acte proprietate imobile,etc.Costuri și slte amănunte vi le explica notarul.

De la ultimul domiciliu al mamei.
Nu contează unde se afla bunurile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebari succesiune noiklosa noiklosa Am o ruda care a decedat (matusa), eu fiind unicul mostenitor. 1. Succesiunea prin notar (nu in instanta) se dezbate obligatoriu in orasul unde isi avea ... (vezi toată discuția)
E nevoie de succesiune stelian59 stelian59 Sunt in posesia unui certificat de mostenitor din 2005 in urma decesului tatalui in care se mentioneaza ca sunt mostenitor in intregime (mama mea a renutat la ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 3 ani alex_andraaa alex_andraaa Situatia mea este urmatoarea: mama mea a murit acum 3 ani, nu a fost casatorita si eu sunt unica fiica.Am aflat de curand ca ar fi trebuit sa accept ... (vezi toată discuția)