Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Speța: Mama (decedată), a cumpărat de la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Speța: Mama (decedată), a cumpărat de la mama ei ...

Buna ziua,

Speța: Mama (decedată), a cumpărat de la mama ei (decedată în prezent), casa, anexele si terenul, prin act de vânzare cumpărare.
Imobilele sunt intr-o altă localitate, decât cea în care locuiesc. Respectiv comuna unde s-a nascut mama mea.
1. Ce pași trebuie sa urmez pt a îmi obține drepturile legale, ca unic moștenitor?
2. Ce documente trebuiesc?
3. Unde trebuie să mă adresez?

Mulțumesc
Contactați un notar public și dezbateti succesiunea de pe urma defunctei dvs mame.O sa aveți nevoie de certificat deces,certificat naștere ,acte proprietate imobile,etc.Costuri și slte amănunte vi le explica notarul.
cautati un birou notarial pe raza ultimului domiciul al mamei.. Nu puteti dezbate succesiunea unde doriti dvs
gi-jane2, moderator
Notarul poate fi din orașul în care locuiesc (natal) sau din zona unde se află proprietatea?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Contactați un notar public și dezbateti succesiunea de pe urma defunctei dvs mame.O sa aveți nevoie de certificat deces,certificat naștere ,acte proprietate imobile,etc.Costuri și slte amănunte vi le explica notarul.

De la ultimul domiciliu al mamei.
Nu contează unde se afla bunurile