Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie zona 1 de radiatii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie zona 1 de radiatii

Tatal meu a lucrat 43 de ani dar in conditii de grupa 1 de munca aproape 23 de ani (1969-1992 in baza unei adeverinte emise in 2001) si s-a pensionat in 1997 in baza legii aflata atunci in vigoare adică Legea nr 3 din 1977 deci cu calcularea stagiului de cotizare la 30 de ani. In 2006 am facut cere de recalculare a pensiei in baza adeverintei Companiei Nat. a Uraniului care atesta ca a lucrat 4 ani in zona 1 de radiatii 100% si 23 de ani in zona 1 de radiatii 50% condiții speciale. I s-a recalculat pensia si s-a marit apoi anul acesta in iulie ne vine o decizie in care pensia se înjumătățește spunând ca au recalculat eronat stagiul de cotizare la 15 ani si ca trebuie la 30 de ani. Avem șanse de castig în instanta ? Exista vreo decizie a ICCJ care sa-i oblige sa calculeze pensia in baza legii noi nr 19/2000 sau pensia ramane calculata in baza legii aflata in vigoare in momentul pensionarii ?
Dupa cum mentionati, din adeverinta CNU reiese ca tatal dvs. a lucrat efectiv in grupa 1 de munca 4 ani + 23:2 ani = 4 + 12,6 ani = 16,6 ani. Legea nr. 3/ 1977 mentiona lucrul efectiv de minim 20 ani in grupa 1 pentru pensionare inainte de termen fara penalizare.