avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Detin actiuni la o firma inca in functiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Detin actiuni la o firma inca in functiune

Buna seara. Daca detin actiuni la o firma inca in functiune , actiuni detinute in baza unui certificat de actionar, pot sa le vand? Daca da, cum?
Ultima modificare: Luni, 9 Octombrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: sandu alina roxana , utilizator 19:18, 9 Octombrie 2023
Da. Dacă firma e cotata la bursa, trebuie sa va adresați unui broker autorizat.
Dacă firma nu mai e listata. Le puteți vinde doar către un alt acționar de la aceeași firma prin notariat.
Va mulțumesc.

george-neagu a scris:

Da. Dacă firma e cotata la bursa, trebuie sa va adresați unui broker autorizat.
Dacă firma nu mai e listata. Le puteți vinde doar către un alt acționar de la aceeași firma prin notariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare acțiuni mmus mmus Bună ziua, am un certificat de acționar la firma Romprim SA, actiuni pt care nu am incasat dividende de foarte mulți ani intrucât mi s-a spus ca ... (vezi toată discuția)
Dividente si actiuni vaspa vaspa Detin un Certificat de actionar de la marea privatizare. Cum as putea afla daca sunt de luat dividente pe actiunile respective, cu precizarea ca pana acum nu ... (vezi toată discuția)
Cum se vinde o actiune de la o societate pe actiuni? glo glo O mama are o actiune la o soc comerciala pe actiuni. Vrea sa o vanda fiicei. unde trebuie sa mearga sau cum se procedeaza? se poate prin inscris sub ... (vezi toată discuția)