Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Detin actiuni la o firma inca in functiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Detin actiuni la o firma inca in functiune

Buna seara. Daca detin actiuni la o firma inca in functiune , actiuni detinute in baza unui certificat de actionar, pot sa le vand? Daca da, cum?
george-neagu, moderator
Da. Dacă firma e cotata la bursa, trebuie sa va adresați unui broker autorizat.
Dacă firma nu mai e listata. Le puteți vinde doar către un alt acționar de la aceeași firma prin notariat.
Va mulțumesc.

george-neagu a scris:

Da. Dacă firma e cotata la bursa, trebuie sa va adresați unui broker autorizat.
Dacă firma nu mai e listata. Le puteți vinde doar către un alt acționar de la aceeași firma prin notariat.