Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dividente si actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dividente si actiuni

Detin un Certificat de actionar de la marea privatizare.
Cum as putea afla daca sunt de luat dividente pe actiunile respective, cu precizarea ca pana acum nu am primit niciodata dividente?
Cum trebuie procedat in cazul in care doresc sa vand actiunile?
Mentionez ca intre timp societatea a fuzionat schimbandu-si denumirea si este cotata la Bursa de Valori Bucuresti.
Multumesc anticipat.
Pentru informatii despre dividendele pe care le-ati mai putea lua, daca s-au alocat, doar pentru ultimii 3 ani, luati legatura cu firma respectiva, sau pentru ca e listata la bursa , cautati informatii pe pagina de net a bursei (bvb.ro).
Pentru a le vinde contactati o societate de valori mobiliare unde le veti putea vinde. De la firma, biroul actionariat, sau de la depozitar, puteti afla cate actiuni aveti acum, dupa fuziune.
george-neagu, moderator