Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce face un judecator daca constata o infractiune care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce face un judecator daca constata o infractiune care nu a fost cuprinsa in capetele de acuzare?

Buna seara, as vrea sa stiu ce se intampla daca in timpul procesului judecatorul afla de infractiuni care nu au fost specificate in capetele de acuzare? Le trece cu vederea daca reclamantul nu a formulat un capat de acuzare sau se poate autosesiza/sesizeaza organe de ancheta?

( de exemplu la o asociatie de proprietari nu este respectat GDPR, se acceseaza frecvent camerele de filmat pentru spionatul proprietarilor dar reclamantul a specificat aceasta infractiune pentru alt scop)
gev, utilizator
Bună dimineața! Bănuiesc că procesul de care vorbiți este unul civil. Dacă judecătorul va aprecia ca sunt elemente suficiente care sa contureze o posibilă activitate infracțională, va sesiza unitatea de parchet competentă teritorial și material pentru efectuarea de cercetări.
adrian@13, utilizator
multumesc
Buna ziua. Va rog frumos sa postati si temeiul legal sau spete daca exista. Ma intereseaza subiectul deoarece, in cazul meu, am povestit, in cadrul unui proces civil si aspecte ale faptelor penale savarsite de partea adversa din proces si instantele au ignorat complet. Nu stiu sa spun clar daca au luat bani sau alte foloase de la partea adversa (persoana juridica cu bani multi) sau nu. Cert este ca au incalcat legea ca sa le dea dreptate si nici nu au reactionat cand am povestit, in notele scrise, de fapta penala, asa cum dumneavoastra ati scris ca ar fi trebuit sa procedeze.
Bună dimineața! Judecătorul sesizează organele de urmărire penală în cazul în care constată existența unor posibile infracțiuni care au relevanță în soluționarea cauzei pe care o judecă. Puteți face plângere penală separată la unitatea de Parchet competentă teritorial și material. Ați oferit f puține date și este imposibil de dat un răspuns concret în acest context. Ce considerați dumneavoastră că este infracțiune?