Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie teren

in anul 1993 mama a primit de la tata ( nu erau casatoriti insa au trei copii impreuna , noi copiii nu suntem pe numele tatalui ) un teren cu titlu de donatie printr-un act de mana. Mama nu a trecut terenul pe numele ei. Acum sunt decedati amandoi parintii nostri, iar noi copiii cum putem dobandi acel teren care este pe numele tatalui nostru ( insa nu purtam numele tatalui ) avand acel act de mana de donatie in favoarea mamei ? multumesc
Si actul de donatie nu ajuta ? ptr ca din acest act de donatie scris de mana si cu 2 martori reiese ca tata a donat mamei terenul
aveti 2 cai, fie stabiliti paternitatea, fie cereti sa se constate ca tata a donat mamei, fie da, poate si uzucapiunea are sens pt ca practic tatal donase mamei.
as zice sa mergeti la un avocat sa va sfatuiasca.
daca actul ala chiar asa de mana e macar facut cu martori si aia macar sunt in viata, ceva sanse sunt.
e foarte greu ca parintii nu mai sunt in viata.

gi-jane2, moderator
Nu știm nici ce act a avut bunicul.
Dacă zona a fost cooperativizata sau a avut act de proprietate, nu merge nicio uzucapiune.
Terenul este intabulat pe numele tatalui nostru biologic. Noi nu purtam numele tatalui si nici nu il avem in certificatul de nastere ca si tata. Tata nefiind casatorit cu mama, i-a donat acest teren inainte de a muri, in 1992. De atunci mama l-a folosit, a platit impozit, l-a cultivat. Mama a decedat de 2 ani, iar noi ca mostenitori am putea uzucapa acest teren, ca si mostenitori ai mamei.
Nu. Cu atât mai mult cu cât e intabulat la Cartea funciara pe numele tatălui.
Uzucapiunea e un mod de dobândire a proprietății, bazat pe o posesie îndelungată
Care posesie? Ca tata avea act și e și intabulat la Cartea Funciară.
Donația se încheie în forma autentica, la notar. În 1993 era notariat de stat. Plus ca de atâția ani, puteau sa încheie donația legal, la notar.
Actul ala de mana e maculatura și atât. Nu aveți ce face cu el.
raluk0207, utilizator