Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie teren

in anul 1993 mama a primit de la tata ( nu erau casatoriti insa au trei copii impreuna , noi copiii nu suntem pe numele tatalui ) un teren cu titlu de donatie printr-un act de mana. Mama nu a trecut terenul pe numele ei. Acum sunt decedati amandoi parintii nostri, iar noi copiii cum putem dobandi acel teren care este pe numele tatalui nostru ( insa nu purtam numele tatalui ) avand acel act de mana de donatie in favoarea mamei ? multumesc
Ați fost recunoscuți legal de tată?
Nu, din pacate. Asta e problema, ca am fi fost mostenitor acum. Si nici filiatia nu o putem stabili. De aceea as fi vrut niste sfaturi sa stim ce variante ar fi sa nu se piarda acel teren si sa ramana al statului. Va multumesc frumos

raluk0207 a scris:

Ați fost recunoscuți legal de tată?

Nu se poate.
Moștenitorii bunicului sunt rudele acestuia pana la gradul 4 inclusiv.
Dacă nu exista nicio ruda, succesiunea e vacanta și o ia statul.
Macar am avea sanse sa incercam sa facem o uzucapiune zicea cineva ?
Nu merge uzucapiunea. Terenul are proprietar (bunicul)