avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nr de telefon declarat ca nr de contact de catre alta ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nr de telefon declarat ca nr de contact de catre alta persoana

Stimati cititori,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pe care sa il urmez in urmatoarea situatie: nr. meu de telefon este dat ca nr. de contact pentru livrari online de catre o alta persoana, din alta zonă a țării. În consecință, mă sună curierii de 2 sau 3 ori pe săptămână și mi se trimit SMS-uri cu referire la acele colete comandate de acea persoană. Acest lucru pe mine ma deranjeaza.

Am adresa si numele persoanei, am incercat sa iau legatura cu persoana prin intermediul facebook-ului si ma ignora total, chiar daca i-am vorbit foarte politicos.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Cel mai recent răspuns: SCA IONESCU & NOVAC , Avocat 11:20, 12 Octombrie 2023
Buna ziua,
1. Faceti sesizare la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
2. Faceti notificare scrisa catre persoana in cauza sa ia masurile necesare pentru remediere
3. Daca nu se rezolva cu notificare, faceti proces in instanta pentru obligarea acesteia la remediere si daune materiale si morale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert la distanta Vulturudac Vulturudac Buna ziua,am comandat telefonic un produs electronic la un site din alta localitate decat cea in care locuiesc.Am primit confimarea comenzii la scurt timp prin ... (vezi toată discuția)
Refuz colet amorytza amorytza Buna ziua,apelez la dvs cu o nelamurire.Am plasat o comanda online pentru un produs,nu am primit mail de confirmare,doar un apel telefonic prin care am fost ... (vezi toată discuția)