avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, as vrea sa știu și eu daca angajatorul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, as vrea sa știu și eu daca angajatorul mă poate ...

Buna ziua, as vrea sa știu și eu daca angajatorul mă poate obliga sa depun banii din încasări , in fiecare zi , la banca? Până acum banii se colectau de personalul de la birou.
Cel mai recent răspuns: lauramaria1 , utilizator 09:56, 15 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, va poate obliga prin emiterea unei decizii in acest sens.
Deci, angajatorul meu mi,a zis că trebuie să merg la robotelul de la banca și cu cardul meu personal trebuie sa depun banii din încasări în contul firmei. Vi se pare normal așa ceva ? Adică , nu știu să fie vreo lege care să îi permită să facă așa ceva!
Ce treaba are cardul personal cu banii societatii ?

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;

....
Pai vedeți asta e problema că mă obligă să folosesc cardul meu personal la depunere.
Nu inteleg cum folositi cardul dvs la depunere.. ii puneti in contul dvs si apoi cum ii transferati in contul societatii.

Alte discuții în legătură

Pot fi oblicat de angajatorul meu sa imi fac card bancar la o anumita banca? dionis456 dionis456 Buna ziua, Pana acum cateva luni fiecare angajat avea card la ce banca dorea. De cateva luni, administratorul societatii, tot incearca sa neconvinga/forteaza ... (vezi toată discuția)
Cash direct din bancomat gdec gdec Salutare la toti! Poate s-a mai discutat, dar eu nu am gasit nimic acum, asa ca intreb si eu: patronul retrage numerar cu cardul firmei din bancomat de pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ce tine ... Adina91 Adina91 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ce tine de Fisa postului.Este legal ca angajatorul sa atribuie angajatului noi responsabilitati daca nu ... (vezi toată discuția)