Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, as vrea sa știu și eu daca angajatorul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, as vrea sa știu și eu daca angajatorul mă poate ...

Buna ziua, as vrea sa știu și eu daca angajatorul mă poate obliga sa depun banii din încasări , in fiecare zi , la banca? Până acum banii se colectau de personalul de la birou.
Da, va poate obliga prin emiterea unei decizii in acest sens.
Deci, angajatorul meu mi,a zis că trebuie să merg la robotelul de la banca și cu cardul meu personal trebuie sa depun banii din încasări în contul firmei. Vi se pare normal așa ceva ? Adică , nu știu să fie vreo lege care să îi permită să facă așa ceva!
Ce treaba are cardul personal cu banii societatii ?

Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu;

....
Pai vedeți asta e problema că mă obligă să folosesc cardul meu personal la depunere.
Nu inteleg cum folositi cardul dvs la depunere.. ii puneti in contul dvs si apoi cum ii transferati in contul societatii.