Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ce tine ...

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ce tine de Fisa postului.Este legal ca angajatorul sa atribuie angajatului noi responsabilitati daca nu sunt stipulate in Fisa postului _ vanzator, Mi i s a cerut verbal sa ma deplasez la banca ( 2 statii tramvai) sa depun banii din vanzare in contul firmei, pregatire marfa pt comenzi Online, Inventar dupa program,Pentru toate aceste responsabilitati, nu s a mai adaugat nimic la salariu. Mai am o nelamurire, dupa 3 ani, de munca, neintrerupti pe post, salariu a ramas minim. Pot cere marirea dupa primii doi ani. Si cum sa procedez.
Multumesc anticipat
Adina91, utilizator
Buna ziua!
In mod normal un salariat care a semnat fisa postului trebuie sa isi indeplineasca doar indatoririle scrise acolo.
Pentru marirea de salariu vorbiti cu angajatorul.
Da, in baza art.40 alin.1 C.mun., angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
b) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.