avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ce tine ...

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in privinta unui fapt ce tine de Fisa postului.Este legal ca angajatorul sa atribuie angajatului noi responsabilitati daca nu sunt stipulate in Fisa postului _ vanzator, Mi i s a cerut verbal sa ma deplasez la banca ( 2 statii tramvai) sa depun banii din vanzare in contul firmei, pregatire marfa pt comenzi Online, Inventar dupa program,Pentru toate aceste responsabilitati, nu s a mai adaugat nimic la salariu. Mai am o nelamurire, dupa 3 ani, de munca, neintrerupti pe post, salariu a ramas minim. Pot cere marirea dupa primii doi ani. Si cum sa procedez.
Multumesc anticipat
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2024
Adina91, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:22, 3 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!
In mod normal un salariat care a semnat fisa postului trebuie sa isi indeplineasca doar indatoririle scrise acolo.
Pentru marirea de salariu vorbiti cu angajatorul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, in baza art.40 alin.1 C.mun., angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
b) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii in afara fisei postului. edward_zone edward_zone Buna ziua, Am primit o decizie din parte angajatorului care spune ca trebuie sa operez anume activitati care ies din atributille Fisei Postului pe care am ... (vezi toată discuția)
Decizie cu alte activitati decat in fisa postului anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca se procedeaza corect : la un departament din cadrul firmei, toti salariatii au fisa postului cu atributiile fiecaruia, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, daca pentru un angajat s-au omis anumite responsabilitati ... iuliana8 iuliana8 Buna ziua, Daca pentru un angajat s-au omis anumite responsabilitati din fisa postului ( sunt specifice functiei pe care o ocupa) ce se poate face? Alta ... (vezi toată discuția)