avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2011 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Auto cumparat inainte de infiintare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Auto cumparat inainte de infiintare PFA

Am doua intrebari:
1. Am depus actele pentru PFA. Daca achizitionez acum un autoturism SH, in nume personal, pot sa il inmatriculez pe PFA cand obtin codul fiscal?
2. Si, daca autoturismul este din 2021 si are putini km la bord, in cati ani il amortizez dpdv contabil? Multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Pfa, activitate taxi, amortizarea masinii ancailiescu ancailiescu Buna seara, Intrebarile mele: 1.pentru un PFA, taximetrist, amortizarea masinii este cheltuiala deductibila? 2.cum se calculeaza amortizarea ... (vezi toată discuția)
Înfiinþare "persoanã autorizatã" (profesie liberalã) TheoDillmann TheoDillmann Bună ziua, Am antamat astăzi înregistrarea la ANAF ca traducător autorizat, depunând formularele 070 şi 220. Cam peste o săptămână voi primi un ... (vezi toată discuția)
Masina sh cumparata - procedura ferdis ferdis Am cumparat un autoturism SH, de la o persoana bugetara. Am platit, am primit masina + contract de vanzare cumparare, talon, actul de identitate a ... (vezi toată discuția)