Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Am lucrat timp de 2 săptămâni ca și ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Am lucrat timp de 2 săptămâni ca și barman ospătar, ...

Bună ziua! Am lucrat timp de 2 săptămâni ca și barman ospătar, patroana localului mi a spus ca o sa fiu în perioada de proba timp de o luna, iar după 2 săptămâni am luat decizia de a părăsi acel loc de muncă deoarece nu lucram într un loc cu o atmosfera prielnica, am anunțat patroana ca nu mai vreau sa muncesc, ea mi a spus ca ar trebui sa mai stau încă 2 săptămâni în preaviz pentru a primi banii, ca altfel nu mi I da, eu care eram în perioada de proba, când am refuzat, ea mi a spus ca are contractul meu de munca, un contract pe care eu nu l am semnat fiindcă dumneaei a spus ca nu avea timp sa mi l de a sa l semnez, și a spus ca nu mi da banii pe acele 2 săptămâni lucrate, ce as putea face în aceasta situație, trebuie sa stau în preaviz sau nu
Obligatii ( printre care si cea de a sta in preaviz, perioada de proba...) drepturi din punct de vedere legal ai doar in momentul in care ai semnat un contract de munca, restul sunt vorbe...

Si ce va face sa credeti ca o sa primiti banii daca mai stati doua saptamani?
Personal, nu cred ca o sa vedeti vreun ban, daca era serioasa semnati contractul din prima zi...

Aveti doua variante dar nu cu mari sanse de a recupera banii, plangere la ITM pentru neplata salariului ( aici s-ar putea sa primiti si dvs, amenda pentru munca la negru, parca in jur de 1500 este amenda dvs. si patroana 20000 lei) sau actiune in instanta ( costa mult daca ai si avocat, sansele de a recupera ceva depind de mai multi factori...)..

Daca vine cu acel contract si incearca sa l foloseasca spunand ca este semnat de dvs. puteti face plangere penala pentru fals in acte, daca nu ati semnat nimic...

In concluzie... mai asteptati si alte sfaturi dar eu as cauta altceva de munca si nu mi as mai face sperante sa recuperez vreun ban...
Daca n-ati semnat c.i.m., atucni puteti pelca oricand ..sens in care, puteti sesiza ITM-ul .