avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS si CASS pt venituri din dobanzi in declaratia ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS si CASS pt venituri din dobanzi in declaratia unica 212 in 2023 ????

Unde apare rubrica destinata veniturilor din dobanzi in declaratia unica? (e vorba de eventual acel CAS)
Eu nu gasesc nimic (varianta din 4 oct 2023) !!!

Daca sa zicem am un PFA si obtin 35900 venituri anuale, si pe langa asta mai am 1000 venituri anuale din dobanzi bancare, unde trec pe declaratia 212 dobanzile alea? Sau nu este cazul?

Pentru cazul de mai sus, trebuie sa platesc si contributia la pensie ??? Ar fi chiar culmea!

Pentru ca nimic nu e clar in legile astea!!!


Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 19:24, 19 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se cumulează cu venitul net de la pfa și în funcție de ce plafon e cazul (6 luni, 12 luni sau 24 luni) se completeaza la partea de asigurări de sănătate din declaratie.
Asigurarea de pensie nu se plătește la venitul din investitii (unde întra și dobanda).
Ultima modificare: Joi, 19 Octombrie 2023
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pe dobanzi bancare Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu un aspect. Pe 2023 am realizat un venit din profesia liberala sub 12 salarii minime pe an. Pe persoana fizica am niste ... (vezi toată discuția)
Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul din chirii in 2023? avo7 avo7 Cand plătesc și asigurări de sănătate la venitul din chirii in 2023? Se cumuleaza cu alte venituri sau se considera separat? Daca mai am de ex si un PFA ... (vezi toată discuția)
Contributia cas si cass se calculeaza la venit brut sau net? eupopescu eupopescu Buna seara! Pe internet sunt articole contradictorii. 1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net? 2. ... (vezi toată discuția)