Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS si CASS pt venituri din dobanzi in declaratia ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS si CASS pt venituri din dobanzi in declaratia unica 212 in 2023 ????

Unde apare rubrica destinata veniturilor din dobanzi in declaratia unica? (e vorba de eventual acel CAS)
Eu nu gasesc nimic (varianta din 4 oct 2023) !!!

Daca sa zicem am un PFA si obtin 35900 venituri anuale, si pe langa asta mai am 1000 venituri anuale din dobanzi bancare, unde trec pe declaratia 212 dobanzile alea? Sau nu este cazul?

Pentru cazul de mai sus, trebuie sa platesc si contributia la pensie ??? Ar fi chiar culmea!

Pentru ca nimic nu e clar in legile astea!!!

Se cumulează cu venitul net de la pfa și în funcție de ce plafon e cazul (6 luni, 12 luni sau 24 luni) se completeaza la partea de asigurări de sănătate din declaratie.
Asigurarea de pensie nu se plătește la venitul din investitii (unde întra și dobanda).
george-neagu, moderator