Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Alocație din strainatate
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Alocație din strainatate

Buna ziua! Parintii mei sunt plecați in străinătate si de acolo eu primeam alocație pana la 18 ani. Acum, am peste 18 ani si statul oferă alocație pentru copii ce urmează studii universitare. La facultate am întâmpinat dificultăți in ceea ce privește semnarea formularului E402, pur si simplu secretariatul nu dorea, invocând motivul ca nu inteleg ei de ce ar nevoie statul strain de asa documente. Astfel ca anul asta am terminat studiile si tara unde locuiesc parintii mei vor sa imi plătească alocația pentru cei 5 ani de studii. Însă; din nou, facultatatea nu doreste semnarea formularului E402, motivul invocat acum fiind acela ca: nu mai sunt studenta. Desi ei nu voiau sa semneze nici cand eram studenta. Nu o scot nici cum la capat cu ei. Ce este de facut? Multumesc anticipat!
Claudia1200, utilizator