Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Suportarea costului biletului de avion (personal ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Suportarea costului biletului de avion (personal extracomunitar), beneficiu sau nu?

Buna ziua!

Urmeaza sa angajam personal extracomunitar. Le vom asigura anual o calatorie cu avionul catre tara de origine, tur-retur (Romania-Liban si retur).
Acest lucru il vom mentiona in CIM.

Intrebarile sunt:
-se considera beneficiu?
-daca este beneficiu, se inregistreaza in statul de plata valoarea biletului de avion si se aplica contributii si impozit?

Multumesc mult!
daca se incadreaza in plafonul de 33% din salariul brut nu sunt impozabile si fara contributii :

" d) contravaloarea serviciilor turistice şi/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru angajaţii proprii şi membrii de familie ai acestora, acordate de angajator, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă, regulamentul intern, sau primite în baza unor legi speciale şi/sau finanţate din buget, în limita unui plafon anual, pentru fiecare angajat, reprezentând nivelul unui câştig salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul în care au fost acordate; "