Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Sunt căsătorit legal. Soția are un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Sunt căsătorit legal. Soția are un copil din prima ...

Bună ziua! Sunt căsătorit legal. Soția are un copil din prima căsătorie. Copilul poarta numele tatălui nu al meu. Copilul il cresc de 9 ani.Sunt cadru didactic. Acum copilul este student. Poate sa beneficieze de gratuitate la cazarea în căminul studentesc dacă nu poarta numele meu?
Bună ziua,

Conform art. 128 alin. (19) din Legea nr. 199/2023 beneficiază de gratuitate la cazare în cămine și internate numai copiii personalului aflat în activitate în sistemul de învățământ.

Întrucât copilul nu are stabilită filiația față de dvs. nici prin naștere și nici prin adopție nu va putea să beneficieze de gratuitatea prevăzută de lege.

Toate cele bune,