Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, mama mea a pus garsoniera pe numele meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, mama mea a pus garsoniera pe numele meu cu clauza ...

Bună seara, mama mea a pus garsoniera pe numele meu cu clauza de abitatie viagera fără plata unei chirii.
Au trecut 4 ani și ea nu a plătit întreținerea NICiODATA.Sunt executata silit eu și mama.
Eu nu locuiesc în tara și nimeni nu ma anunțat
Nu pot sa plătesc toată suma datorata am plătit jumătate, și cealaltă jumătate nu cred ca o va plăti ea.
Ce se va întâmpla dacă o da afara executorul ?
Trebuie sa-i caut eu alt loc unde sa stea gratis cum a stat pana acum?
S-o iau cu mn tot restul vieții?
Practic, pe dvs va executa silit pentru datoriile la întreținere, dvs fiind proprietar. Inclusiv apartamentul poate fi executat silit și vândut.

Conform art 516 alin 1 Cod civil - Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi surori, precum şi între celelalte persoane anume prevăzute de lege.

La rude în linie dreapta întra obligația copiilor de a-și îngriji părinții aflați în nevoie.
Garsoniera este a dumneavoastră 100% dacă nu mai aveți frați/surori.
Imobilul valorează bani, și nu i-ați plătit mamei cotravaloarea.

Poate de asta mama refuză să plătească ea cheltuielile, că va dat imobilul gratis, iar dvs nu vreți măcar să-i plătiți cheltuielile la scară/asociație.

Ea ar fi trăit mult mai bine dacă mergea la un AZIL, și dădea azilului garsoniera în schimbul întreținerii.
Dapix, utilizator
Sunteți executată silit doar dumneavoastră. Mama nemaifiind proprietară nu poate fi executată silit.
În toate cazule de acest gen, doar proprietarul este executat silit.
Dapix, utilizator
Dar de unde știți dvs ca nu are de unde sa plătească, are un salariu de plus pensie, are ultimul IPhone la abonament, nu putea sa dea 70 lei la întreținere?, eu nu știam ca ea are datoriile astea la întreținere, dacă știam poate plăteam, s-au făcut 6000€ datorii,Eu am plătit jumătate, nu mai am de unde, am familia mea 2 copii.
Eu nu aștept nimic de la ea, a pus garsoniera pe numele meu ca avea datorii! Va rămâne pe strada, poate ii da IPhone și în loc unde sa stea.Sunt executata silit și eu și ea, nu mai ca eu am unde sa stau, eu îmi plătesc chiria.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Practic, pe dvs va executa silit pentru datoriile la întreținere, dvs fiind proprietar. Inclusiv apartamentul poate fi executat silit și vândut.

Conform art 516 alin 1 Cod civil - Obligaţia de întreţinere există între soţ şi soţie, rudele în linie dreaptă, între fraţi şi surori, precum şi între celelalte persoane anume prevăzute de lege.

La rude în linie dreapta întra obligația copiilor de a-și îngriji părinții aflați în nevoie.

Dacă așa stau lucrurile cum le prezentați, rezultă că ați greșit că ați acceptat să deveniți proprietară pe imobilul mamei.
Acum prin executarea silită, dacă nu plătiți toată datoria, riscați să pierdeți garsoniera.
Dapix, utilizator