Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara, mama mea a pus garsoniera pe numele meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara, mama mea a pus garsoniera pe numele meu cu clauza ...

Bună seara, mama mea a pus garsoniera pe numele meu cu clauza de abitatie viagera fără plata unei chirii.
Au trecut 4 ani și ea nu a plătit întreținerea NICiODATA.Sunt executata silit eu și mama.
Eu nu locuiesc în tara și nimeni nu ma anunțat
Nu pot sa plătesc toată suma datorata am plătit jumătate, și cealaltă jumătate nu cred ca o va plăti ea.
Ce se va întâmpla dacă o da afara executorul ?
Trebuie sa-i caut eu alt loc unde sa stea gratis cum a stat pana acum?
S-o iau cu mn tot restul vieții?
Dacă are venituri si nu a plătit întreținerea din rea-vointa, atunci dvs puteți sa plătiți datoriile și ulterior sa faceți acțiune în regres - o dați în judecata pe mama dvs pentru ca instanta sa o oblige sa va restituie banii și o executați silit prin veniturile lunare pe care le are.
SCA IONESCU & NOVAC, Avocat
Nu cred ca "a pus garsoniera" de una singură, fără acordul dvs.
Cred ca undeva pe-acolo, ați semnat și dvs ca o primiți.
raluk0207, utilizator
Normal ca nu, eu am fost de acord. Ea mi-a zis ca are datorii și ii ia casa. Dar intretinerea a rămas ca o va plăti.Nu ma informat ca este executata silit.Este nu mai ea trecuta la întreținere. Executorul nu avea nr meu de tlf. Cred ca a făcut din rea voința ca eu sa plătesc penalitati. Ce sa mai cred...

raluk0207 a scris:

Nu cred ca "a pus garsoniera" de una singură, fără acordul dvs.
Cred ca undeva pe-acolo, ați semnat și dvs ca o primiți.

Mulțumesc

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Dacă are venituri si nu a plătit întreținerea din rea-vointa, atunci dvs puteți sa plătiți datoriile și ulterior sa faceți acțiune în regres - o dați în judecata pe mama dvs pentru ca instanta sa o oblige sa va restituie banii și o executați silit prin veniturile lunare pe care le are.